40828 National Geographic Human Anatomy Model İnsan Vücudu ve Organları

8 Yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.
Tüm organlar gerçeğe sadık kalınarak ayrıntılı biçimde renklendirilmiştir.
Çocuklar bu anatomik olarak hazırlanmış insan gövdesini eğlenerek öğrenebilir. 8 ayrılabilir parçası bulunur. İnsan vücudunun dünyadaki en mükemmel makine olduğunu bilyor muydunuz. Vücudunuzun yaptığı bütün fonksiyonları yapabilecek bir makine bulunmamaktadır. Her gün bedeninizde milyonlarca yeni şeyler oluşmaktadır. Bu ürünle bedeninizi keşfedebilirsiniz.
27 cm boyundadır,
Kırılmaz malzemeden yapılmıştır
 
LTI 40828 Human Torso (Kitapçık)
İnsan gövdesi
İnsan vücudunun dünyadaki en mükemmel makine olduğunu bilyor muydunuz. Vücudunuzun yaptığı bütün fonksiyonları yapabilecek bir makine bulunmamaktadır. Her gün bedeninizde milyonlarca yeni şeyler oluşmaktadır. Yolda dondurma yiyerek keyifle yürüdüğünüzde, düşündüğünüz kadar rahat değilsiniz. Beyniniz gözlerinize, dilinize, parmaklarınıza, vs.. mesaj göndermekle mesguldur ve aynı zamanda size keyif duygularını göndermektedir. Akciğerleriniz havayı soluyup nefes verirken mideniz dondurma yemeğe hazırlanmaktadır. Herşey düzenli şekilde çalışır. Doğa özeldir, öğrendikçe beklenmedik sürprizlerle karşılaşırsınız.
 
Gövde- Önden bakış
Brain- Beyin
Eye- Göz
Sternocleidomastoid muscle- Sternocleidomastoid kas
Trapezius Muscle – Trapezius kası
Diaphragm- Diyafram
Liver – Karaciğer
Small intestines – İnce bağırsak
Transverse Colon- Çapraz kolon
Stomach- Mide
Heart – Kalp
Lung- Akciğer
Thyroid cartilage – Tiroid kıkırdağı
 
Gözler
Gözler ışık ışınlarından bilgi alırlar.Işık ışınları ya absorbe olurlar ya da yansırlar. Birşeye baktığınızda, nesneden yansıyan ışık ışınları gözlerinize girerler. Işık korneadan kırılıp sulu kısımdan ve gözbebeğinden lense gider. İris göze giren ışığı kontrol eder. Sonra lens retinaya gelen ışığı ayarlar, ters resmi ters yüz eder. Retinadaki ışığa duyarlı hücreler elektrik sinyalleriyle resmi beyne gönderirler.
 
Kalp
Kalp çiğerlerin arasında yerleşiktir. Bedene kan pompalayarak hücrelere oksijen ve besiyi sağlar. Apeks diyaframa dayanır. Apeks her kalp atışında atar. Kalp bir yumruk boyundadır.
 
Aorta- Aort- Şah damar
Superior Vena Cava- Üst Damar
Right Atrium- Sağ Atriyum
Inferior Vena Cava- Alt damar
Right Ventricle- Sağ Vantrikül
Left Ventricle- Sol Vantrikül
Left Atrium- Sol Atriyum
Pulmonary Vein – Akçiğer damarı
Pulmonary Artery- Akciğer
 
Gövde – Arkadan bakış
Trapezius muscle- Trapez Kas- Yamuk kas
Deltoit muscle- Deltamsı kas
Infraspinatus muscle – Infraspinatus kas
Latissimus Dorsi muscle- Latissimus Dorsi kas
Tensor Fasciae Latae Muscle- Tensor Fasciae Latae Kas
Gluteus Maximus Muscle- Gluteus Maksimus kas
Iliotibial Tract- Iliotibial Bölge
 
Bağırsaklar
İnce bağırsaklar sindirimi tamamlar ve lenfatik sistemindeki gıdaları absorbe eder. Kalın bağırsaklar ince bağırsaklardan gelen işlenmiş gıdaları alır ve son olarak dışarı atılmalarını sağlar.
 
Transverse Colon- Çapraz Kolon
Ascending Colon- Yükselen Kolon
Small Intestines- İnce bağırsaklar
Descending Colon- İnen Kolon
Sigmoid Colon – Sigmoid Kolon
 
Karaciğer
Karaciğer vücut bezlerinin en büyüğüdür.Koyu rengi yoğun damarlardan gelmektedir. Duodenuma (oniki parmak bağırsağı)safra salgılayarak yağların sindirilmesini sağlar. Kırmızı kan hücrelerini yok eder, fibrojen ve urea oluşturur, glikojeni saklar, metabolizmaya yardımcı olur, vitaminleri toplar ve koruyucu ve antitoksik maddeler oluşturur.
 
Right Lobe – Sağ Lop
Left Lobe- Sol Lop
Falciform Ligament- Falciform Bağ
Fundus of Gall-Bladder – Safra kesesinin altı
 
Gövde
İç organlar çıkarılmış ön görüntü
Heart- Kalp
Diaphragm- Diyafram
Adrenal Gland- Adrenal Bez
Inferior Vena Cava- Alt atar damar
Bladder- Mesane
Ureter- İdrar kesesi
Abdominal Aorta- Abdominal aorta
Kidney- Karaciğer
Spleen- Dalak
Lungs- Akciğerler
 
Akciğerler
Solunum sistemi kana oksijen sağlar ve vücuttan atık gazları atar- karbondioksit gibi.GIırtlak soluk borusunun başında bulunmaktadır. Soluk borusu bronşlara kadar uzanır.Akciğerde dar geçitler bulunur, onlar alveoliye hava taşırlar. Buradan oksijen kan hücrelerine gönderilir. Karbondioksit karşıt yöne gider ve solukla dışarı atılır.
 
Mide
Sindirim sistemimizin önemli organıdır. Karın boşluğunun ortasında bulunur. Yemek borusundan yediklerimiz mideye gelir.Gastrik bezler gelenleri temizler. Mide hıdroklorik asit, enzim pepsin, renin ve lipaz salgılayarak karbonhidratları, proteinleri ve yağları sindirir.
 
Safra kesesi
Gall-Bladder- Safra kesesi
Liver- Karaciğer
Duodenum- On iki parmak barsağı
 
Karaciğerden gelen safrayı toplar ve duodenuma sindirimde yardımcı olsun diye gönderir. Karaciğerin altında bulunur, mavi yeşil renktedir. Safra kolesterol, safra tuzları ve safra pigmanından oluşur. İnsan için çok önemli bir organ değildir ve sorun halinde rahatlıkla alınabilir. Safra tuzlarının kristalleşmesi safra taşlarını yaratır, bu taşları almak için operasyon gerekebilir.
 
Böbrek
Kandan toksinleri, atıkları, suyu ve mineral tuzlarını filtrelemekle sorumludur. Kan asidini alkalin tuzlar salgılayarak düzenler. Abdomenin arkasında yer alır.Böbreklerin üstünde adrenal bezler bulunmaktadır. Böbreklere gelen kan nefronlar tarafından sıvı atıkları gönderir, ve bu sıvı(idrar) idrar kesesinden geçerek böbrekte boşalmayı bekler.
 
Adrenal Bezler
Böbreğin üstünde abdomende(karın) yer alırlar. Adrenal ilik sempatik sinir sisteminin bir ajanıdır ve sınır tepkileri ile etkinleşir. Vücuda stres azaltıcı hormonlar salgılar.Sinir sistemi yoğun duygulara tepki veriyorsa, çok miktarda hormon salgılanır. Bu kan basıncının artmasına ve gözbebeğinin büyümesine sebep olur. Adrenal Korteks vucutta stres azaltıcı ve yaşam için gerekli hormonlar salgılar.
 
Diyafram
Diyafram nefes alma için en önemli kastır.Diyafram kası kasıldığında daha yassı bir duruma iner.Bu yassılık bir vakum oluşturur. Vakum akciğer dokusu ve solunan hava ile doludur. Diyafram rahatladığında ise hava dışarı çıkarılır ve akciğerler büzülür.
 
Dalak
Dalak lenfatik ve dolaşım sistemine bağlantılıdır. Diyafram ile midenin alt kısmındadır. Kan akışının dengeleli olmasında, bazı kan hücrelerini üretmekte ve yıpranmış kırmızı kan hücrelerini toparlamakta rol oynar. Kandaki kan hücrelerini ve bakterileri temizler.

LTI40828 National Geographic Human Anatomy Model İnsan Vücudu ve Organları


Etiketler: avm, egitim, lti40828, national, geographic, hum, maltepe, national, geographic, online, oyuncak, oyuncakçı